Leczenie antynikotynowe
Nałóg nikotynowy
Każdy palacz wie, jak trudno jest rozstać się z niezdrowym nałogiem. Wiele osób przekonało się już, że posiadanie silnej woli i dobrych chęci może być niewystarczające. Dlaczego organizm nie daje za wygraną i kusi nas do sięgnięcia po kolejnego papierosa? Dzieje się tak ponieważ substancje, które zawarte są w papierosie oddziałują na system nerwowy i ciało człowieka. Poziom serotoniny jest podnoszony za pomocą dostarczanej do organizmu dawki nikotyny. Powoduje to uczucie błogości i relaksu oraz zmniejsza stres u palacza. Jest to jednak działanie krótkotrwałe. Bilans zysków i strat związany z paleniem papierosów jest prosty. Chwilowa przyjemność kosztem zdrowia i pogorszenia ogólnej kondycji całego organizmu.
Wpływ palenia na organizm
Ponieważ złych skutków palenia nie odczujemy w krótkim odstępie czasu, mogłoby się wydawać, że nie mamy do czynienia z niczym groźnym. Tymczasem już jeden mały papieros ma zgubny wpływ na organizm człowieka i jest prostą drogą do uzależnienia.
Dym tytoniowy, z którym mamy kontakt podczas palenia kumuluje w sobie całe mnóstwo bardzo niezdrowych substancji, które przez cały czas trwania nałogu gromadzą się w drogach oddechowych. Może to powodować w przyszłości upośledzenie układu oddechowego, a także nowotwory płuc, krtani czy gardła. Zwiększa się ryzyko chorób takich jak gruźlica i zapalenie płuc. Układ oddechowy nie jest jedynym na którym negatywnie odbija się palenie. Nałóg ten jest również poważnym zagrożeniem dla układu krążenia i układu pokarmowego. Zwiększa się ryzyko zawału, chorób serca, nadciśnienia i udarów. Palacze bardzo często chorują również na wrzody żołądka i choroby dwunastnicy. Doskwiera im męczący kaszel oraz pogorszona kondycja fizyczna.
Papierosy bardzo negatywnie wpływają również na wygląd zewnętrzny. Poprzez zmniejszenie ilości elastyny i kolagenu skóra palacza szybciej się starzeje, wygląda na zmęczoną, jest przesuszona i pozbawiona zdrowego kolorytu.
Nikotyna zawarta w papierosach została oficjalnie uznana przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) za narkotyk, a jej wpływ na organizm człowieka za zgubny i niebezpieczny.
Leczenie nałogu nikotynowego Akupunkturą
Jedną z metod pozwalających skutecznie zerwać z nałogiem papierosowym jest Akupunktura. Zostało dowiedzione naukowo, że Akupunktura Antynikotynowa jest jedną z najskuteczniejszych metod terapii. Co bardzo ważne, jest to metoda całkowicie bezpieczna i nieinwazyjna. Nie daje żadnych skutków ubocznych.
Akupunktura przynosi efekty nawet w przypadku osób, długotrwale uzależnionych, u których wszelkie próby zerwania z nałogiem kończyły się niepowodzeniem.
Sam przebieg zabiegu, technicznie jest taki sam jak klasyczna Akupunktura. Polega on na nakłuwaniu ciała igłami, umieszczanymi w wybranych punktach energetycznych, które mają związek z uzależnieniem organizmu. Lekarz nakłuwa punkty na ciele pacjenta, specjalnymi igłami różnej długości. W większości igły wkłuwane są na obszarze pleców, pacjent w czasie zabiegu leży więc głównie na brzuchu. Zaleca się zwykle przeprowadzenie około 10 zabiegów wykonywanych z jednodniowym odstępem, lub stosowanych bez przerwy dzień po dniu.
Aby cieszyć się jak najlepszymi efektami terapii Akupunkturą zaleca się, aby pacjent powstrzymał się od palenia minimum 6 godzin przed pierwszym zabiegiem. Tzw „głód nikotynowy” wpływa na efektywność przeprowadzanej terapii.
Zabiegiem wzmacniającym działanie Akupunktury w zakresie walki z nałogiem jest Aurikuloterapia (Akupunktura ucha). Często zaleca się połączenie tych dwóch rodzajów leczenia w celu przyśpieszenia i wzmocnienia efektów.
O możliwości podjęcia terapii antynikotynowej decyduje lekarz, po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu. Każdy pacjent ma indywidualnie dobraną ilość zabiegów i odstępy czasowe między nimi, w zależności od potrzeb i predyspozycji.
Od pacjenta wymagana jest silna wola i mocne postanowienie o zerwaniu z nałogiem. Ważne aby osoba uzależniona od papierosów chciała współpracować z lekarzem.
Efekty leczenia Akupunkturą
Efekty jakie obserwuje się u pacjentów stosujących Akupunkturę Antynikotynową to między innymi:
- niechęć do palenia
- nadwrażliwość na dym papierosowy
- uczucie mdłości podczas próby palenia
- uczucie przykrego smaku związanego z dymem papierosowym
- zmniejszenie lub całkowity brak przyjemności z palenia
- zmniejszenie stresu związanego z rzucaniem palenia
- wewnętrzne uspokojenie organizmu i umysłu, co znacznie ułatwia porzucenie nałogu
- zmniejszenie poczucia dyskomfortu po rzuceniu palenia
Według przeprowadzonych wśród palaczy badań, Akupunktura Antynikotynowa przyniosła wyjątkowo zadowalające efekty i w krótkim czasie pomogła zerwać z nałogiem bardzo dużej grupie uzależnionych osób.