Aurikuloterapia
Auriculoterapia - akupunktura ucha
Historia
Historycznie już wiele lat przed naszą erą twierdzono, że w uchu ludzkim łączą się kanały energetyczne całego organizmu człowieka. Uważano, że działania skumulowane w takich miejscach muszą wpływać na kondycję i stan zdrowia. Początkowo metoda rozwijana w chinach zaczęła cieszyć się powodzeniem również w europie. Można wręcz powiedzieć, że swą popularność zyskała dzięki lekarzowi spoza chin, doktorowi Paulowi Nogierowi z Francji – twórcy współczesnej aurikuloterapii, cieszącemu się uznaniem chińskich akupunkturzystów.
Dzięki niemu opracowano punkty do nakłuć w każdej z małżowin usznych, a także zasady ich nakłuwania. Jego metoda została przyjęta przez europejskich i chińskich akupunkturzystów, którzy nieustannie ją rozwijali prowadząc badania z obszaru neurofizjologii. Ostatecznie aurikuloterapia została oficjalnie uznaną przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) metodą leczenia.
Metoda i wskazania do leczenia
Aurikuloterapia to forma akupunktury, która wpływa na leczenie szeregu nieprawidłowości w organizmie człowieka. Skupia się wokół konkretnych obszarów ucha, których układ według akupunkturzystów odzwierciedla wszystkie znajdujące się w ciele ludzkim narządy. Za pomocą stymulacji i skomplikowanych łuków odruchowych możliwe jest oddziaływanie na różne narządy wewnętrzne.
Aurikuloterapia jest metodą szczególnie skuteczną przy leczeniu problemów neurologicznych, krążeniowych oraz przy stanach nerwicowych i zaburzeniach snu. Daje doskonałe efekty w zwalczaniu ostrego i przewlekłego bólu oraz w uodparnianiu organizmu na długotrwały stres.
Metoda ta ma swoje zastosowanie również w przypadku osób walczących z problemem alergii oraz dolegliwościami ginekologicznymi.
Wyjątkowo dobre efekty aurikuloterapii można zaobserwować u osób walczących z nadwagą.
Jest to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która daje doskonałe efekty jako samodzielna terapia, a także w połączeniu z innymi metodami leczenia, co znacząco wpływa na efektywność walki z problemami zdrowotnymi.
Wskazania do stosowania Aurikuloterapii:
- nadwaga
- podwyższone ciśnienie krwi
- stany depresyjne
- zaburzenia snu
- stany lękowe
- przewlekły stres
- astma i alergia
- bóle mięśni
- bóle kości
- choroby wątroby
- objawy napięcia przedmiesiączkowego
- zaburzenia żalądka
Opis zabiegu
Pojedynczy zabieg aurikuloterapii zwykle trwa około 20-30 minut. Nie można z góry ustalić liczby zabiegów składających się na całą terapię. Ilość jest zawsze ustalana indywidualnie przez lekarza w trakcie pierwszej wizyty, podczas stawiania dokładnej diagnozy.
Przed przystąpieniem do zabiegu pacjentowi wykonywany jest masaż uszu. Poprzez ugniatanie, masowanie i „tarcie” podnosi się temperatura ciała, a organizm rozluźnia się i relaksuje.
Do właściwego zabiegu wykorzystuje się 1-5 specjalnych igieł stymulowanych za pomocą przymocowanych do nich elektrod. Nakłuwa się ok 5 punków na uchu. Podczas zabiegu pacjent może odczuwać dyskomfort w postaci krótkotrwałego, gwałtownego bólu, który po chwili zamienia się w uczucie ciepła i rozpierania.
Igiełki o długości od 2 do 10 milimetrów (najczęściej wykonywane z niklu i chromu) mogą być zakładane pacjentowi nawet na 10 dni. Dzięki ich specjalnej konstrukcji nie przeszkadza to w żadnym stopniu w wykonywaniu codziennych czynności i normalnym funkcjonowaniu.
Przeciwwskazania do zabiegu
Podobnie jak klasyczna akupunktura ciała aurikuloterapia może być zabiegiem niewskazanym w przypadku konkretnej grupy pacjentów.
Bezwzględne przeciwwskazania do aurikuloterapii:
- choroby nowotworowe
- choroby psychiczne
- hemofilia
- zapalenie skóry
- choroby zakaźne
Poza wyżej wymienionymi istnieją szczególne sytuacje, w których mimo braku bezwzględnych przeciwwskazań nie poleca się wykonywania takiego zabiegu :
- ciąża
- miesiączka
- stan wyczerpania fizycznego
- stan po spożyciu alkoholu
W przypadku przeciwwskazań względnych za każdym razem decyzja o możliwości wykonania zabiegu należy do lekarza, który po konsultacji będzie mógł ocenić stan pacjenta oraz realne korzyści i zagrożenia mogące wyniknąć z zabiegu